Bezpodstawne zwolnienie z pracy - co zrobić?

Zgodnie z prawem zarówno pracownik, jak i pracodawca mają szereg praw i obowiązków. Tyczą się one nie tylko regulacji sposobu i trybu zatrudnienia, lecz także zasad dotyczących rozwiązania umowy. Bezpodstawne zwolnienie z pracy jest dla wielu osób jedynie utratą źródła utrzymania i koniecznością poszukiwania nowego stanowiska. W wielu sytuacjach jednak wiąże się ono ze złamaniem przepisów przez pracodawcę, a co za tym idzie, może stanowić podstawę do wszczęcia postępowania sądowego.

Czytaj więcej...

Blokada alkoholowa – czym jest i kto może z niej skorzystać?

Sądowy zakaz prowadzenia pojazdów może być dotkliwą karą dla kierowcy, szczególnie zawodowego. W nielicznych przypadkach istnieje możliwość zastosowania środków łagodzących, które pozwalają na korzystanie z samochodu w ściśle określony sposób. Jednym z warunków może być obowiązek zamontowania blokady alkoholowej w aucie. Co warto wiedzieć na temat tego zagadnienia?

Czytaj więcej...

Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego

Odpowiednie wsparcie finansowe ze strony rodziców ma znaczący wpływ na edukację i rozwój zawodowy dziecka. Z tego powodu polskie prawo nakłada obowiązek alimentacyjny – najczęściej dotyczy on rodziców, którzy zrzekli się nad opieki nad dzieckiem po zakończeniu rozwodu. Panuje powszechne przekonanie, że jego wygaśnięcie przypada na moment, w którym potomek osiąga pełnoletność. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, dlaczego to nieprawda.

Czytaj więcej...

Testament notarialny - co warto wiedzieć?

 

Podeszły wiek lub ciężka choroba to trudne sytuacje, w których człowiek często myśli o swoim potencjalnym odejściu. W takim przypadku należy sporządzić odpowiedni testament, dzięki któremu rozdzielisz majątek zgodnie z własną wolą. Jeśli nie jesteś pewny jak to zrobić, wiesz, że pomoże Ci w tym prawnik. Jak wygląda taki dokument? Czy testament zwalnia od zachowku? Dowiesz się tego w poniższym artykule.

Czytaj więcej...

Umowa najmu lokalu – co trzeba wiedzieć?

Nie każdy może sobie pozwolić na kupno własnego lokum. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem jest najem mieszkania. Jeśli nim dysponujesz i chcesz je udostępnić lokatorom, musisz się przygotować od strony prawnej. Bardzo ważna jest odpowiednia umowa najmu lokalu mieszkalnego. Co dokładnie powinna zawierać? Jak opisać w niej opłaty? Dowiesz się tego w poniższym artykule!

Czytaj więcej...

Odszkodowanie i zadośćuczynienie dla poszkodowanego w wypadku samochodowym

 
Każdy może zostać poszkodowany na drodze. Jeśli Cię to spotkało, wiedz, że przysługuje Ci odszkodowanie po wypadku samochodowym. Zgodnie z prawem osoba, która posiada mechaniczny środek komunikacji poruszany siłami przyrody, czyli na przykład samochód, ponosi odpowiedzialność za zderzenie i wszystkie szkody, którym uległa jego ofiara. Wyjątkiem są sytuacje, gdy nastąpiły one na skutek działania sił wyższych czy wyłącznej winy osoby poszkodowanej.
Czytaj więcej...

Rozwód czy separacja – podobieństwa i różnice

Rozstanie może przybrać różne formy. Dobrze jest wybrać taką, która Ci najbardziej odpowiada. Niektóre pary prędzej sięgną po rozwód, a inne – separację. Czym różnią się te rozwiązania? Jakie są między nimi podobieństwa? Dowiesz się tego w poniższym artykule.

Czytaj więcej...

Czy jest możliwe zniesienie dożywotniej służebności mieszkania?

 

Jeśli chcesz dożywotnio korzystać z lokalu, powinieneś wiedzieć, że istnieją przepisy prawne, które pozwalają Ci to robić dożywotnio. Jest to możliwe dzięki służebności mieszkania, czyli służebności osobistej, która przysługuje określonej osobie, opisanej z imienia i nazwiska (służebnikowi). Żeby ją otrzymać, trzeba zawrzeć umowę z właścicielem nieruchomości — zakres oraz czas użytkowania przestrzeni muszą ustalić obie strony.

Czytaj więcej...

Umorzenie zaległości oraz ulgi podatkowe

 

Nagła utrata majątku lub pracy to losowe wydarzenia, które mogą sprawić, że jednostka straci zdolność uiszczania opłat do urzędu skarbowego. Jeśli taka sytuacja się przedłuży, zgodnie z art. 67a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. możliwe jest umorzenie zaległego podatku. Za uzyskaniem tego rodzaju ulgi musi przemawiać ważny interes podatnika, interes publiczny lub dwie okoliczności jednocześnie. Co to takiego?

Czytaj więcej...

Podatek od spadków i darowizn

 

Możemy zostać posiadaczami majątku na różne sposoby, między innymi wtedy, gdy określone dobra zostały nam przekazane przez druga osobę. Jest to możliwe na skutek darowizny oraz spadku.

Darowizna to rodzaj umowy, w ramach której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Z kolei spadek to prawa i obowiązki, które należą do spadkodawcy i w chwili jego śmierci przechodzą na spadkobiercę. To akcje, udziały, nieruchomości lub inne dobra o określonej wartości pieniężnej. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku musimy zapłacić podatek od spadków i darowizn. Co to jest i na czym polega?

Czytaj więcej...