Rozwód czy separacja – podobieństwa i różnice

Rozstanie może przybrać różne formy. Dobrze jest wybrać taką, która Ci najbardziej odpowiada. Niektóre pary prędzej sięgną po rozwód, a inne – separację. Czym różnią się te rozwiązania? Jakie są między nimi podobieństwa? Dowiesz się tego w poniższym artykule.

Czytaj więcej...

Czy jest możliwe zniesienie dożywotniej służebności mieszkania?

 

Jeśli chcesz dożywotnio korzystać z lokalu, powinieneś wiedzieć, że istnieją przepisy prawne, które pozwalają Ci to robić dożywotnio. Jest to możliwe dzięki służebności mieszkania, czyli służebności osobistej, która przysługuje określonej osobie, opisanej z imienia i nazwiska (służebnikowi). Żeby ją otrzymać, trzeba zawrzeć umowę z właścicielem nieruchomości — zakres oraz czas użytkowania przestrzeni muszą ustalić obie strony.

Czytaj więcej...

Umorzenie zaległości oraz ulgi podatkowe

 

Nagła utrata majątku lub pracy to losowe wydarzenia, które mogą sprawić, że jednostka straci zdolność uiszczania opłat do urzędu skarbowego. Jeśli taka sytuacja się przedłuży, zgodnie z art. 67a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. możliwe jest umorzenie zaległego podatku. Za uzyskaniem tego rodzaju ulgi musi przemawiać ważny interes podatnika, interes publiczny lub dwie okoliczności jednocześnie. Co to takiego?

Czytaj więcej...

Podatek od spadków i darowizn

 

Możemy zostać posiadaczami majątku na różne sposoby, między innymi wtedy, gdy określone dobra zostały nam przekazane przez druga osobę. Jest to możliwe na skutek darowizny oraz spadku.

Darowizna to rodzaj umowy, w ramach której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Z kolei spadek to prawa i obowiązki, które należą do spadkodawcy i w chwili jego śmierci przechodzą na spadkobiercę. To akcje, udziały, nieruchomości lub inne dobra o określonej wartości pieniężnej. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku musimy zapłacić podatek od spadków i darowizn. Co to jest i na czym polega?

Czytaj więcej...