Testament notarialny - co warto wiedzieć?
Podeszły wiek lub ciężka choroba to trudne sytuacje, w których człowiek często myśli o swoim potencjalnym odejściu. W takim przypadku należy sporządzić odpowiedni testament, dzięki któremu rozdzielisz majątek zgodnie z własną wolą. Jeśli nie jesteś pewny jak to zrobić, wiesz, że pomoże Ci w tym prawnik. Jak wygląda taki dokument? Czy testament zwalnia od zachowku? Dowiesz się tego w poniższym artykule.
Testament notarialny, jak sama nazwa wskazuje, sporządza się w obecności notariusza. Można to zrobić zarówno w kancelarii, jak i np. w domu klienta. Jeśli się na to zdecydujesz, przyjmie on formę aktu notarialnego. Dzięki temu spełni on wszystkie wymogi prawne takie jak:
- umieszczenie daty i miejsca czynności,
- określenie ostatniej woli testatora, w tym zachowku,
- podpisy osób biorących w niej udział oraz notariusza.
Testament a zachowek to kwestia, która może okazać się trudna dla wielu klientów. Jeśli zdecydujesz się na taki akt, notariusz pomoże Ci opisać w nim tę czynność zgodnie z polskim prawem.
Czym on jest?
Zachowek to świadczenie dla małżonków i członków rodziny, których testator pominął w swojej ostatniej woli bądź zapisał niżej niż inne osoby. Jego wysokość ustala się na podstawie kodeksu cywilnego, wieku spadkobiercy oraz jego zdolności do pracy. W pierwszym przypadku rekompensata wyniesie dwie trzecie wartości spadku, a dwóch pozostałych połowę.
Jak go uniknąć?
Taki akt notarialny zwalnia z tej czynności tylko w kilku wybranych sytuacjach. Powinieneś wiedzieć, że możliwości są bardzo ograniczone. Możesz zwolnić się z płacenia kwoty, gdy:
- spadkobierca jest recydywistą lub zachowuje się w inny społecznie szkodliwy sposób wbrew woli testatora,
- nie interesuje się nim, nie pomaga mu, nie utrzymuje z nim bliskiej relacji,
- popełnił przestępstwo względem testatora lub jego bliskich.
W naszej kancelarii sporządzamy akty notarialne, ustalamy opłatę dla pominiętych krewnych lub ewentualne okoliczności, które zwalniają od jego uiszczenia. Wszystkie czynności wykonujemy zgodnie z kodeksem cywilnym.