515 968 882 | antonina.ogonowska@op.pl

Blokada alkoholowa – czym jest i kto może z niej skorzystać?

Sądowy zakaz prowadzenia pojazdów może być dotkliwą karą dla kierowcy, szczególnie zawodowego. W nielicznych przypadkach istnieje możliwość zastosowania środków łagodzących, które pozwalają na korzystanie z samochodu w ściśle określony sposób. Jednym z warunków może być obowiązek zamontowania blokady alkoholowej w aucie. Co warto wiedzieć na temat tego zagadnienia?

Blokada alkoholowa jako rodzaj kompromisu dla ukaranych utratą prawa jazdy

Popełnienie przestępstwa w ruchu drogowym może przyczynić się do utraty prawa jazdy, a co za tym idzie, zakazu prowadzenia pojazdów przez określony czas. Jest to kara, której obawiają się zwłaszcza zawodowi kierowcy. W niektórych przypadkach stosuje się jednak środki łagodzące.
 
Blokadą alkoholową nazywa się specjalny typ urządzenia montowany w samochodach tych kierowców, w przypadku których zdecydowano się na złagodzenie kary polegającej na zakazie prowadzenia pojazdów. Rozwiązanie to umożliwia korzystanie z auta po uprzednim sprawdzeniu, czy osoba siedząca za kierownicą nie znajduje się pod wpływem alkoholu. Środek prewencyjny tego typu umożliwia korzystanie z pojazdów mimo popełnienia przestępstwa w ruchu drogowym – po spełnieniu określonych przesłanek.
 
Zasada działania blokady alkoholowej jest prosta: urządzenie uniemożliwia włączenie silnika w sytuacji, w której stężenie alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu przekroczy ustalone minimum – w tym przypadku jest to 0,1 mg alkoholu w 1 dm sześciennym (zgodnie z zapisami Prawa o ruchu drogowym). Innymi słowy, prowadzący pojazd nie jest w stanie go uruchomić, jeśli znajduje się w stanie nietrzeźwości.

Kiedy można zastosować blokadę alkoholową zamiast zakazu prowadzenia pojazdów?

Zastosowanie środka łagodzącego w postaci blokady alkoholowej nie zawsze jest stosowane. Aby tak się stało, powinny zaistnieć określone przesłanki. Po pierwsze, kierowca musi zobowiązać się do przestrzegania nałożonego ograniczenia przez minimum połowę czasu trwania pierwotnej kary określonego przez sąd. Po drugie, sąd musi wydać pozytywną prognozę kryminologiczną wskazującą, że prowadzący pojazd nie stanowi już zagrożenia dla innych uczestników ruchu (określa m.in. jego postawę oraz okoliczności zdarzenia).